- Who is the cleverest in English?
Цели:
- предоставить учащимся возможность для реализации творческого потенциала и демонстрации достижений в изучении английского языка;
- выявить уровень сформированности коммуникативных умений и навыков.
Задачи:
- Расширить знания учащихся об Америке и Англии.
- Приобщить учащихся к культуре стран изучаемого языка.
- Поддержать интерес к изучению английского языка.
- Развивать память, наглядно-образное мышление, внимание.
- Активизировать учебные умения и навыки школьников.
Оборудование: грамматический тест, жетоны, карточки с номерами от 1 до 10, картинки флагов, фото писателей, карточки с заданиями.
Предварительная подготовка:
- Формируются списки участников конкурса. Участие в конкурсе добровольное.
- Консультация с участниками конкурса по подготовке визитной карточки, содержанию предстоящей конкурсной программы.
Ход мероприятия
Teacher:
Good morning everybody! Welcome to our competition “Who is the cleverest in English?” Now you can see our jury: the teachers of foreign languages of our lyceum, students of our pedagogical college, English faculty.
Let’s start our game. For warming-up each participant tells us some words about yourself for 30 seconds. Who has the 1st number?
Визитная карточка:
- Фамилия, имя участника.
- Класс.
- Увлечения.
- Что я думаю о значении английского языка в жизни.
- Пожелания себе и соперникам.
Представление визитной карточки. Визитная карточка не оценивается, поскольку ставится цель познакомить участников друг с другом.
Teacher:
We are glad to meet you. Good luck to everybody!
Now it’s time to show us your knowledge in grammar. Let’s go to the computer room and do the test. You have only 15 minutes. Our jury will count every right answer. Only who has the most points (more right answers) has a chance to take part in the next stage of our competition.
Учащиеся переходят в компьютерный класс и выполняют тест. Каждый работает индивидуально. Программа сразу после окончания работы выдает результат.
Учащиеся, набравшие большее количество баллов, - половина участников – переходят во второй тур конкурса и продолжают соревноваться.
Teacher:
Now we have the main part of our competition. And we hope you can show us your knowledge of culture and literature of different English-Speaking countries. Your task is to choose the correct answer. You’ll have a star for every right answer.
You see the names of the cities on the board. Show me only the number.
Учитель называет страну, а участники должны поднять карточку с тем номером, под которым расположена ее столица. Правильные ответы фиксируются жюри. Учитель объявляет правильный ответ.
1 BELFAST The Capital of the USA 10 2 LONDON of England 2 3 MOSCOW of Russia 3 4 SNT PETERSBURG of Scotland 8 5 CANBERRA of the Republic of Ireland 9 6 CARDIFF of Wales 6 7 OTTAWA of Northern Ireland 1 8 EDINBURGH of the UK 2 9 DUBLIN 10 WASHINGTON Teacher:
Well done! The next task is – you can see the flags of some countries. Show only the correct number, please.
On the blackboard
- Northern Ireland
- Canada
- Wales
- Scotland
- The USA
- The UK
- Russia
- England
Учитель называет флаг одной из стран, а участники должны поднять карточку с тем номером, к какой стране относится этот флаг. Правильные ответы фиксируются жюри. Учитель объявляет правильный ответ.
The flag of
1 the UK 6 2 Wales 3 3 Russia 7 4 Northern Ireland 1 5 “The Union Jack” Flag 6 6 Scotland 4 7 the USA 5 8 England 8 9 “The Stars and Stripes” Flag 5 Teacher:
Excellent! Now you see the national symbols of some English-Speaking countries. Show me only the number again.
Учитель называет страну. Учащиеся поднимают карточку с номером символа, относящегося к этой стране. Жюри фиксирует правильные ответы. Учитель объявляет правильные ответы.
1. a bald eagle The national symbol of England 8 2. a shamrock Northern Ireland 2 3. a leek the UK 4 4. Robin Russia 5 5.a double-headed eagle Scotland 7 6. a daffodil Wales 3, 6 7. a thistle the USA 1 8. a red rose Teacher:
Great! Now it’s time to remember English literature. You see the names of some writers. Who wrote these books? Show me the number only, please.
On the blackboard
- R. Kipling
- W. Shakespeare
- J. K. Rowling
- L. Carroll
- P. Travers
- J.R. Tolkien
- D. Defoe
- R. Stevenson
- J. Swift
- A. Milne
Учитель сообщает название книги, учащиеся поднимают карточку с именем данного писателя. Ответы фиксируются жюри. Учитель объявляет правильные ответы.
Who wrote?
1 “Alice in Wonderland” 4 2 “Robinson Crusoe” 7 3 “Gulliver’s Travels” 9 4 “Treasure Ireland” 8 5 “The Jungle Book” 1 6 “Romeo and Juliet” 2 7 “Winnie-the-Pooh” 10 8 “Mary Poppins” 5 9 “Harry Potter” 3 10 “The Lord of the Rings” 6 Teacher:
Wonderful! Now, there are some tasks for your quickwit. Find the odd word. Show only the correct number, please.
On the blackboard 1-coat 2-umbrella 3-jeans 4-skirt 5-suit 2 1-Hamlet 2-Macbeth 3-Othello 4-Rembo 5-Romeo 4 1- baseball 2-football 3-netball 4-volleyball 5-snowball 5 1- apples 2-bananas 3-oranges 4-potatoes 5-pears 4 1-Independence Day 2-Memorial Day 3-Teacher’s Day 4-New Year’s Day 5-Christmas 3 Учитель читает слова, учащиеся поднимают карточку с номером лишнего слова. Жюри фиксирует результат. Учитель называет правильный ответ.
Teacher:
Well done! And now the following task is - what letter is missed? Write it down on the sheet of paper which you can see on your table, please.
A,E,I,O,U…
key: Y
Учащиеся смотрят на доску и записывают свой ответ на лист, лежащий на столе. Учитель объявляет верный ответ, жюри фиксирует результаты.
Teacher:
Good of you! The next task is - name the next month. Look at them very carefully. Write it down on your sheet of paper, please.
January, February, April, July…
key: November
Учащиеся смотрят на доску и записывают свой ответ на лист, лежащий на столе. Учитель объявляет верный ответ, жюри фиксирует результаты.
Teacher:
Super! Now it’s time to find the animal in this line. Write it down on your paper, please.
On the blackboard
A gold key is not a common key. monkey He enjoyed listening to music at night. cat What shall we do, General? dog Nick came late to his class. camel People who drive too fast can be arrested. bear Учащиеся смотрят на доску и записывают свой ответ на лист, лежащий на столе. Учитель объявляет верный ответ, жюри фиксирует результаты.
Teacher:
Excellent! And your last task is - give the antonyms for these words beginning with letter S:
1 Big Small 2 Different Same 3 Happy Sad 4 North South 5 Tall Short Учащиеся смотрят на доску и записывают свой ответ на лист, лежащий на столе. Учитель объявляет верный ответ, жюри фиксирует результаты.
Teacher:
Marvelous! That’s enough for this part of the competition. Thank you for your quickwit. You are so talented and intelligent students. Jury, will you count the stars?
Жюри считает жетоны, полученные каждым участником за правильные ответы, подводит итоги данного тура. Учитель записывает фамилии участников и баллы на доске. По итогам в следующий тур проходят только два участника.
Teacher:
According to our results only two students are left and we’ll see who is the cleverest in English. The last part of our competition is to answer as many questions as you can one by one for 2 minutes. Let’s start.
Участникам предлагается ответить на вопросы за 2 минуты по очереди. Кто больше даст правильных ответов, тот и выиграл. Учитель читает вопросы. Жюри фиксирует правильные ответы.
- What country celebrates its Independence Day on the 4th of July? (the USA)
- What country lies to the south of Canada? (the USA)
- In the capital of this country there is a place where the Queen lives. (England, the UK)
- Which is the biggest country in the world? (Russia)
- The capital of the UK is situated in this country. (England)
- Which was the year of the Great Fire in London? (1666)
- What is the home of the Queen in Great Britain? (Buckingham Palace)
- What is the largest lake in Russia? (Baikal)
- It was built in the 11th century by William the Conqueror as a fortress and a royal palace. Later it was a prison. Now it is a museum, (The tower of London)
- What is the famous airport in London? (Heathrow)
- Who was the 1st President of America? (G. Washington)
- Who lives at 10 Downing Street in London? (Prime Minister)
- Call the name of the king of rock-n-roll. (Elvis Presley)
- How many states are there in the USA? (50)
- Thanksgiving Day is celebrated in this month. (November)
- He made Mickey Mouse. (Walt Disney)
- In this country the national clothes are the skirts. (Scotland)
- What is America’s largest state? (Alaska)
- Who is the President of Russia nowadays? (Putin)
- It is over the river Thames. (Tower Bridge)
- Who is the most popular hero of English Ballads? (Robin Hood)
- Who is the present Prime Minister of Great Britain? (Tony Blair)
- What are the oldest Universities in the UK? (Oxford, Cambridge)
- What is the centre of the cinema production in the USA? (Hollywood)
- What city stands on the river Neva? (St. Petersburg)
- He invented the telephone (Alexander Bell)
- English people prefer to drink tea with milk. What about Russian people? (with lemon)
- Who discovered America? (Christopher Columbus)
- This is the place where the Nelson Column stands. (Trafalgar Square)
- What is the main square in Moscow? (Red Square)
Teacher:
Thank you very much. You know Great Britain, America and Russia very well. And now let’s listen to our jury, it says the results of the competition. Our congratulations to everybody, who took part in this contest. We’ll be glad to see you for the next time. Now our game has finished. Thank you for your participation.
Жюри вручает подарки победителю и сертификаты всем ученикам за участие в конкурсе.
Список литературы:
- Броу С. Тесты по английскому языку: Вопросы и ответы. – М.: ООО “Издательство Астрель”: ООО “Издательство АСТ”, 2002.
- Ванина Т.П., Евдокимов М.С., Шлеев Г.М. Тестовые задания по английскому языку. Серия “Грамматика”. – М.: “Лист”, 1998.
- Олимпиада по страноведению: англоязычные страны /Е. Бабина, Ю. Боярская, М. Гуменник, В. Ощепкова. – М.: Чистые пруды, 2006. (Библиотечка “Первого сентября”, серия “Английский язык”. Вып.5 (11)).
- Welcome to the knowledge land
Цель:
1. Совершенствование лексико-грамматических навыков говорения.
2. Развитие языковой догадки, смекалки и логического мышления.
3.Формирование позитивной мотивации изучения иностранного языка.
Форма проведения:
конкурс команд (в каждой команде по 6 человек)
Оборудование:
цветные знаки отличия команд, компьютер, проектор, экран, презентация в Power Point, листочки бумаги, ручки, музыкальное сопровождение.
I. Организационный момент
- Stand up, please.
- Good morning! I am glad to see you. How are you?
- Sit down, please. Answer my questions.
- What day is it today? (…).
- What’s date today? (The …th of …).II. Знакомство с темой
- Ребята, сегодня мы с вами совершим необыкновенное путешествие в страну знаний: Welcome to Knowledge land.
- А нам поможет в этом корабль с алыми парусами.
- Look at the picture! This is a ship with red sails.
- You have to imagine that you are passengers of the ship. We are going to travel to knowledge land. Look out! The ship is leaving.III. The first island is «Tongue twister»
-
Six sick hicks nick six slick bricks with picks and sticks.
-
A big black bug bit a big black dog on his big black nose!
The second island is “Grammar”
-
Use these words in plural
A dog
A toy
A pen
A child
A wife
A mouse
A woman
A fox
A bench
-
Fill in the gaps with am, is, are
-
I … OK.
-
My sister … 16.
-
They … English
-
It … fat.
-
The rose … red.
-
You … from England.
-
I and my friend … friends.
-
She … busy.
-
Use these words to form the sentences.
-
are, my mother, 40, father, and.
-
have, I, a cat, got.
-
are, how, you?
-
am, I, fine.
-
good, he, at, is, school.
-
Find the mistakes.
-
Ann and Mike is friends.
-
My fish am yellow and red.
-
We English are.
-
I have got a books.
-
Декада наук